Droga przez Zieleniec…


Wrzesień, szkoła, obowiązki… a ja ciągle wracam pamięcią do słonecznej sierpniowej wyprawy.

Po wizycie nad zalewem w Lewinie Kłodzkim Mama zadecydowała, aby wracać do domu nie tradycyjną drogą, ale bardziej malowniczą… o kilkadziesiąt kilometrów dłuższą, ale to przecież drobiazg 😉

Zatankowaliśmy i posililiśmy się na stacji benzynowej w Dusznikach, po czym ruszyliśmy trasą przez Zieleniec…
Zieleniec (niem. Grunwald) – część miasta Dusznik-Zdroju, w Górach Orlickich, na wysokości 800-960 m n.p.m.; ośrodek sportów zimowych, położony w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim.

Dawniej Zieleniec był samodzielną wsią, uważaną za najwyżej położoną w Sudetach. W Zieleńcu panuje specyficzny mikroklimat (jedyny taki w Polsce) – zbliżony do alpejskiego[1]. W centrum wsi znajduje się zabytkowy kościół św. Anny, w którym sprawują duszpasterstwo o.o. Franciszkanie.
Zieleniec jest popularnym ośrodkiem narciarskim, na jego terenie działa blisko 30 wyciągów narciarskich. Latem jest dobrą bazą wypadową w Góry Orlickie i pobliskie Góry Bystrzyckie. Znajduje się tu schronisko PTTK „Orlica” oraz schronisko PTSM. W okolicy były dwa przejścia graniczne do Czech dla ruchu turystycznego: powyżej wsi koło schroniska Zieleniec – Masarykova chata i przy Drodze Orlickiej niedaleko Koziej Hali Duszniki-Zdrój – Olešnice v Orlických horách (Číhalka).
Niedaleko Zieleńca znajduje się torfowisko wysokie ze ścisłym rezerwatem przyrody Torfowisko pod Zieleńcem (występują tam m.in.:brzoza karłowata na jednym z trzech stanowisk w Polsce, sosna błotna, bagnica torfowa, rosiczki).
Zieleniec w przeciągu ostatnich lat stał się jedną z miejscowości na szlaku kolarskim w Polsce. Trenuje tutaj rokrocznie polska kadra kolarzy górskich. Maja Włoszczowska przygotowując się głównie w Zieleńcu, zdobyła srebrny medal olimpijski w Pekinie w 2008 roku.
W sierpniu każdego roku w Zieleńcu odbywa się maraton kolarski Klasyk Kłodzki – Mistrzostwa Polski w Maratonie Górskim, jeden z najcięższych w kraju. Mimo jego trudności liczba uczestników każdej edycji oscyluje w granicach 400 osób. Organizatorami maratonu są członkowie Klubu Kolarskiego Ziemi Kłodzkiej.
Również w sierpniu ma miejsce tutaj Memoriał im. Artura Filipiaka – Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Maratonie MTB, poświęcony zmarłemu przedwcześnie kolarzowi.”[źródło]Reklamy

16 myśli w temacie “Droga przez Zieleniec…

  1. Drogę do Zieleńca i z Zieleńca do Dusznik przez wspomniane torfowiska przeszłam na nogach. Wieś fajnie położona, jednak najbardziej podobał mi się kościół i schronisko ( jeszcze stoi ? ). Nie jeżdżę na nartach, a to wieś głównie z wyciągami. Pozdrawiam

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s