SAL 4 pory roku (3) – JESIEŃ!


Jesień – jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z malejącą średnią dobową, oraz (w przypadku Polski) stosunkowo dużym w skali roku opadem atmosferycznym. W świecie roślin i zwierząt jest to okres gromadzenia zapasów przed zimą.Za jesień klimatyczną przyjmuje się okres roku (następujący po lecie), w którym średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 15 a 5 °C. Zasadniczo po jesieni następuje zima, jednak pomiędzy tymi okresami znajduje się klimatyczny etap przejściowy – przedzimie.Jesień astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy jesiennej i trwa do momentu przesilenia zimowego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 23 września a 22 grudnia (czasami daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień). Podczas jesieni astronomicznej dzienna pora dnia jest krótsza od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dnia ubywa, a nocy przybywa.Jesienią liście drzew zmieniają kolor, by w końcu opaść przed zimą, a najgrubsze części zielone roślin ulegają zdrewnieniu. Rośliny wieloletnie gromadzą substancje zapasowe w korzeniach, a jednoroczne usychają, starając się przedtem różnymi metodami doprowadzić do rozproszenia nasion.

Na przełomie lata i jesieni część zwierząt przenosi się do cieplejszych stref klimatycznych.
Święta związane z jesienią:


Halloween
 
Zwyczaj odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w nocy z 31 października na 1 listopada. Pierwotnie wywodzi się z celtyckiego święta Samhain, jest świętem o przedchrześcijańskich korzeniach. Obecnie zwyczaj Halloween jest traktowane nie jako obrządek religijny, lecz jako zabawa i sposób na zarabianie poprzez spopularyzowanie tego zwyczaju. Halloween pod obecną postacią najbardziej rozpowszechnił się w krajach wysokorozwiniętych, czyli głównie anglosaskich, organizuje się tam różnego rodzaju bale przebierańców, pokazy sztucznych ogni. Główną atrakcją są wymyślne kostiumy oraz upiorne dekoracje.


Wszystkich Świętych
W religii chrześcijańskiej jesień to czas refleksji. 1 listopada obchodzone jest święto Wszystkich Świętych a 2 listopada jest Dzień Zaduszny, chrześcijanie spotykają się przy grobach zmarłych, modląc się za swoich krewnych. Święto to jednak przybiera coraz bardziej wymiar konsumpcyjny i komercyjny niż religijny poprzez nadmiernym skupieniu się nad aspektami dekoracyjnymi niż duchowymi..

Okres grzybobrania
Największa różnorodność grzybów występuje jesienią. To okres grzybobrania i groźnych zatruć pokarmowych muchomorem sromotnikowym. Istnienie grzybów zaobserwowano we wszystkich strefach klimatycznych, przede wszystkim na lądach, rzadziej w wodach. Do tej pory opisano ok. 120 tysięcy gatunków grzybów. Szacuje się, że co roku charakteryzuje się średnio 1700 nowych gatunków grzybów.
Przygotowanie do zimy

Człowiek wykorzystuje jesień, aby podobnie jak zwierzęta przygotować się do zimy. Aby zabezpieczyć się przed mrozem, są tworzone składy drewna opałowego i węgla. Bulwy ziemniaków wykopywane są z ziemi jesienią. Przechowywane do wiosny, następnego roku kiełkują i wyrastają w nową roślinę.” [źródło]


Jesienny obrazek wyszyty w ramach zabawy salowej zorganizowanej przez Kasię 🙂

Przede mną już tylko ostatnia część haftu 🙂


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s